Stručni i osposobljeni djelatnici tvrtke ADRIA GRUPA d.o.o. iz Zagreba provest će 9. larvicidni tretman u srijedu, 21. kolovoza 2024. godine. Na temelju provedenog monitoringa ličinki i adulta komaraca na otvorenim vodenim površinama na području grada Slavonskog Broda, stručni će djelatnici utvrditi lokacije s pozitivnim nalazom ličinki te iste tretirati larvicidnim sredstvima, koja su propisno registrirana i dopuštena za primjenu u Republici Hrvatskoj rješenjem nadležnog Ministarstva. Larvicidnim tretmanom suzbijaju se ličinke komaraca (larve) u vodama stajačicama, a koja su tipična mjesta za njihov daljnji razvoj do odraslog oblika (adulta).
Posljednje je proveden 8. larvicidni tretman, u srijedu, 31. srpnja 2024. godine, zatim 1. korekcija 8. larvicidnog tretmana, u petak, 9. kolovoza 2024. godine.
Na temelju dobivenih rezultata monitoringa krilatica na ukupno 13 lokacija na području grada Slavonskog Broda, od 13. kolovoza 2024. godine, stručni djelatnici Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije donijeli su odluku da nema potrebe za provođenjem adulticidnog tretmana na području grada Slavonskog Broda, s obzirom na to da je tijekom 15 minuta na tijelu sakupljača bilo prisutno 3 – 17 jedinki odraslih komaraca, u vrijeme mjerenja – 20:30 sati.
U srijedu, 21. kolovoza 2024. godine, stručni i osposobljeni djelatnici tvrtke ADRIA GRUPA d.o.o. iz Zagreba, provest će novi monitoring krilatica na području grada Slavonskog Broda, a na temelju kojeg će djelatnici Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije donijeti odluku o potrebi za provođenjem 3. adulticidnog tretmana na području grada. Dosad su ukupno provedena 2. ograničena adulticidna tretmana.
NAPOMENA:
Ovim putem molimo građane da smanje uvjete za razvoj komaraca, stoga ističemo mjere koje sami možete poduzeti u svojim vrtovima, na terasama i balkonima. Preporučuje se da se s otvorenih prostora uklone nepotrebni predmeti u kojima se može nakupljati voda (stare automobilske gume, kante, kade i drugi krupni otpad) oko okućnica, kao i redovito pražnjenje vode (npr. iz dječjih bazena, podložaka za cvijeće i slično), a ako to nije moguće, potrebno ih je pokriti poklopcima ili mrežicama koje će komarcima onemogućiti pristup vodi. Sve vlažne površine dobro je isušiti, a u tanjuriće cvjetnih posuda usipajte pijesak ili zemlju. Podizanjem svijesti o značaju prisutnosti različitih vrsta komaraca kao vektorima zaraznih bolesti na području Vašega naselja edukacija je koja će bez nepotrebnog uznemiravanja ili širenja panike omogućiti najbolji način borbe protiv komaraca.
Komarcima je za razmnožavanje potrebna voda. Ličinke se razvijaju iz jaja koje odrasle jedinke polažu u vodu. Važnno je napomenuti da se ženke hrane kravlju i tijekom dana, a ne samo noću te da se odrasle jedinke kreću u radijusu od oko 200 metara od mjesta na koje su se izlegle. Pojavljuju se od početka travnja do kraja listopada.