U Velikoj vijećnici grada Slavonskog Broda danas je od strane direktora Brod Plin d.o.o., Dalibora Bukvića, predstavljeno konceptualno rješenje korištenja otpadne topline iz uređaja za pročišćavanje otpadnih voda ( UPOV ) pomoću dizalice topline za potrebe daljinskog grijanja grada Slavonskog Broda.
Naime, u paketu europskog zelenog plana kojim se želi osigurati zelena tranzicija EU-a, pri čemu je krajnji cilj postići klimatsku neutralnost do 2050., nalazi se i kategorija koja se odnosi na čistu, cjenovno pristupačnu i sigurnu energiju.
Budući da 75% emisija stakleničkih plinova u EU-u dolazi iz upotrebe i proizvodnje energije, dekarbonizacija energetskog sektora ključan je korak prema klimatski neutralnom EU-u.
Kako bi postigao te ciljeve, EU poduzima mjere na nekoliko razina. Između ostalih, revidira postojeće zakonodavstvo o energetskoj učinkovitosti i energiji iz obnovljivih izvora, uključujući njihove ciljeve za 2030.
Izrada „ Konceptualnog rješenja korištenja otpadne topline iz uređaja za pročišćavanje otpadnih voda ( UPOV ) pomoću dizalice topline za potrebe daljinskog grijanja grada Slavonskog Broda“, sufinancirana je projektom D2Heat sredstvima programa LIFE Europske unije – odnosno putem ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava.
Projekt se dijeli u tri faze a vezan je uz toplovodni sustav kotlovnica:
FAZA 1 - Naselje kralja Tomislava, Mikrorajon, Naselje Andrija Hebranga, Vatrenka i Lutvinka
FAZA 2 – kotlovnica Slavonija
FAZA 3 – Centar 2, 4 i 6
Projekt je značajan za Slavonski Brod obzirom da je sukladno trenutnoj regulativi odnosno Revidiranoj direktivi o energetskoj učinkovitosti već od 2028.godine potrebno dio proizvodnje toplinske energije za opskrbu toplinskom energijom proizvoditi iz obnovljivih izvora energije. Trenutno je u izradi i „ Studija izvodljivosti integracije iz OIE u sustav daljinskog grijanja Slavonskog Broda također financirano sredstvima EU.
Prednost samog projekta svakako je i stabilna cijena energije kroz duži period od 25 godina, neovisno o kretanjima cijena energenata na tržištu kao i smanjenje emisije CO2 5.500 tona godišnje / 93%.
Kroz „modernizacijski fond“ osigurati će se financiranje cijelog projekta u minimalnom iznosu od 60%, dok se za zatvaranje cjelokupne investicije mogu povući financijska sredstva s malom kamatnom stopom.
Izgradnjom „ CTS Brod“ omogućuje se i drugim zgradama priključenje na toplinski sustav gdje se očekuju znatno manji troškovi grijanja od grijanja na prirodni plin.
Dodatna prednost projekta svakako je i kompatibilnost iskoristivosti geotermalnih i solarnih potencijala.