Danas obilježavamo Svjetski dan romskog jezika koji je 5. studenog 2015. godine službeno proglasila Opća skupština UNESCO-a, na inicijativu Republike Hrvatske. Naime, još 2008. godine u Hrvatskoj, u izdanju Udruge za promicanje obrazovanja Roma u Republici Hrvatskoj „Kali Sara“ iz Zagreba, javnosti je predstavljen prvi Romsko-hrvatski i hrvatsko–romski rječnik autora Veljka Kajtazija. Tom je prigodom pokrenuta međunarodna inicijativa da se baš u čast toga događaja 5. studenog proglasi Svjetskim danom romskoga jezika.
Zbog činjenice da je romski jezik nestandardiziran, mnogi pojedinci, ne nužno pripadnici romske nacionalne zajednice, već i mnogi drugi stručnjaci koji se bave romskom tradicijom i kulturom ulažu velike napore za očuvanje i standardizaciju romskoga jezika. Tome svoj doprinos daju i stručnjaci i entuzijasti iz Hrvatske. Standardizacijom romskoga jezika izravno se utječe na kvalitetu obrazovanja Roma na njihovu materinjem jeziku, ali i na ostvarivanje prava romske nacionalne manjine na služenje vlastitim jezikom ne samo u obrazovanju, nego i u svim vidovima komunikacije i očuvanja nacionalnoga identiteta.
Svjetski dan romskog jezika danas se obilježava i kao romski nacionalni praznik i zauzeo je ravnopravno mjesto s druga dva romska praznika - Svjetskim danom Roma i Međunarodnim danom sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu.