Svjetski dan osoba s Downovim sindromom prvi puta je obilježen u Singapuru 2006. godine, te se od tada kontinuirano obilježava svake godine u svrhu upoznavanja i senzibilizacije javnosti u pogledu problema i izazova s kojima se svakodnevno susreću osobe s Downovim sindromom i članovi njihovih obitelji, ističući kako su isti punopravni članovi našeg društava.
Down Syndrome International službeno je odredio 21. ožujak kao Svjetski dan osoba s Downovim sindromom, što je UN prihvatio 10. studenoga 2011. godine i time iskazao svoju podršku zaštiti prava osoba s tim sindromom u cijelom svijetu, a posebno u zemljama u razvoju. Datum 21. ožujka je simbolično izabran zbog najvažnije karakteristike ovog genetskog poremećaja – potrostručenja (trisomije) 21. kromosoma što dovodi do povećanog broja kromosoma te umjesto 46 kromosoma osobe s Downovim sindromom imaju 47 kromosoma.
Ove godine je dan osoba s Downovim sindromom posvećen „Poboljšanju sustava podrške“ i naglašava da svaka osoba u pojedinim životnim situacijama treba podršku, a osobe s Downovim sindromom osobito trebaju podršku u uključivanju u život zajednice i sudjelovanju u društvenim aktivnostima poput svih drugih osoba.
Grad Slavonski Brod kontinuirano pruža podršku i sufinancira rad Centra za inkluzivnu podršku te Udruge Regoč, koji okupljaju osobe s Downovim sindromom.
Obilježavanjem Svjetskog dana osoba s Down sindromom želimo upoznati svijet s ovim poremećajem i pri tomu potaknuti ljude za veće poštivanje prava ljudi s Downovim sindromom. Većim razumijevanjem i poboljšanjem njihovog položaja u društvu možemo poboljšati kvalitetu života osoba sa sindromom Down.