U Slavonskom Brodu danas je prigodno obilježen Dan antifašističke borbe, državni praznik kojim se iskazuje poštovanje svim sudionicima antifašističkog pokreta i žrtvama koje su tijekom Drugog svjetskog rata dale doprinos borbi za slobodu i pravednije društvo.
Tim su povodom položeni vijenci i zapaljene svijeće kod Središnjeg križa i Spomen kosturnice na Gradskom groblju u Slavonskom Brodu. Okupljeni su odali počast svim poginulim borcima i stradalnicima, prisjećajući se njihove hrabrosti i žrtve u borbi protiv fašizma i nacizma.
U ime Grada Slavonskog Broda obilježavanju su nazočili zamjenica gradonačelnika Marina Martić Puača te gradski vijećnik Damir Vinčazović, koji su polaganjem vijenaca odali počast onima koji su svojim djelovanjem pridonijeli očuvanju slobode i temeljnih ljudskih vrijednosti.
Dan antifašističke borbe obilježava se u spomen na 22. lipnja 1941. godine, kada je u šumi Brezovica pokraj Siska osnovan Prvi sisački partizanski odred, prvi organizirani antifašistički odred u Hrvatskoj i jedan od prvih u tada okupiranoj Europi.
Obilježavanjem ovog značajnog datuma Slavonski Brod pokazao je važnost čuvanja povijesnog sjećanja te promicanja vrijednosti slobode, mira, tolerancije i međusobnog uvažavanja koje su i danas temelj suvremenog demokratskog društva.