Slavonski Brod i ove će godine u kolovozu postati nezaobilazno odredište za sve ljubitelje vina, gastronomije i kulture. Od 17. do 22. kolovoza 2026. godine u jedinstvenom ambijentu povijesne Tvrđave Brod održava se vinski festival „Vino u Tvrđavi Brod“, manifestacija koja kroz šest dana bogat i raznolik program. Festival okuplja vinare, stručnjake i posjetitelje iz cijele Hrvatske, a naglasak je na vrhunskim domaćim vinima, eno-gastro ponudi i opuštenom druženju uz kulturne sadržaje. Program uključuje radionice, prezentacije, kvizove i umjetničke večeri, dok će završnica festivala ponuditi pravi doživljaj u kazamatima istočne kurtine Tvrđave Brod.
Tijekom završne večeri, u subotu 22. kolovoza od 19:00 do 1:00 sat, posjetitelji će imati priliku kušati više od 100 vrsta vina koje predstavlja više od 30 hrvatskih vinarija. Uz vina, bit će dostupna i bogata ponuda likera i rakija, a večer će dodatno upotpuniti glazbeni nastup dua Tanja & Marko.
Program započinje u ponedjeljak, 17. kolovoza u 20:00 sati radionicom „Wine & Dance“ na terasi cafe bara Kapelanov stan, gdje će sudionici učiti osnovne plesne korake poput salse, bachate i disco foxa uz vino i finger food. Sudjelovanje je moguće uz kotizaciju od 25 eura, radionica je namijenjena pojedincima i parovima.
U utorak, 18. kolovoza u 19:00 sati u velikoj dvorani Gradske knjižnice Slavonski Brod održat će se večer „Vino u stihu – Vino u glazbi“, koja spaja poeziju i glazbu, a ulaz je slobodan za sve posjetitelje.
Srijeda, 19. kolovoza rezervirana je za kreativnost kroz radionicu „Wine & Design“, gdje će sudionici izrađivati nakit od drveta na terasi cage bara Kapelanov stan. Radionica počinje u 19:00 sati, a kotizacija iznosi 10 eura.
U četvrtak, 20. kolovoza u 19:00 sati u Kući tambure održava se pub kviz „O vinu i uz vino“, namijenjen svima koji žele testirati svoje znanje uz zabavnu atmosferu. Kotizacija za sudjelovanje iznosi 2 eura. U petak, 21. kolovoza možete uživati uz prezentaciju vrhunskih vina Vinarije Seletković uz glazbeni nastup Maria Böhma. Program počinje u 20:00 sati na terasi cafe bara Kapelanov stan, a sudjelovanje je moguće uz kotizaciju od 10 eura. Istoga dana kao i završna večer, u subotu 22. kolvoza, održat će se i kreativna radionica „Wine & Paper & Clay“, na kojoj će sudionici izrađivati ukrase od recikliranog papira. Kotizacija iznosi 10 eura.
Bonovi za degustaciju vina i ostalih pića dostupni su od 1. kolovoza u Turističko- informativnom centru na adresi Trg Ivane Brlić – Mažuranić 7a, svakodnevno od 10:00 do 19:00 sati, kao i online putem sustava Entrio. Za pojedine radionice broj mjesta je ograničen, stoga se preporučuje pravovremena prijava putem navedenih e- mail adresa i kontakt brojeva.
Brodski vinski festival i ove godine donosi spoj tradicije, kvalitete i dobre atmosfere te potvrđuje Slavonski Brod kao važno odredište na vinskoj karti Hrvatske.