Na današnji dan, 3. svibnja, s dubokim poštovanjem i tugom obilježavamo Dan sjećanja na ubijenu i stradalu djecu u Domovinskom ratu, spomendan koji je na prijedlog Vlade Republike Hrvatske usvojio Hrvatski sabor u znak trajnog pijeteta prema najnevinijim žrtvama rata.
Posebno mjesto u tom sjećanju zauzima Slavonski Brod, koji je na današnji dan prije 34 godine doživio jednu od najtragičnijih epizoda svoje novije povijesti. Dana 3. svibnja 1992. godine, u razornom zračnom napadu na Kuhačevu ulicu, nedaleko od područne škole „Hugo Badalić“, život je izgubilo 16 osoba, među kojima i šestero djece. U napadu je ranjeno 60 osoba, od kojih 30 teško.
Eksplozija tzv. „krmače”, jedne od najrazornijih aviobombi korištenih u ratu, ostavila je neizbrisiv trag u kolektivnom sjećanju Brođanki i Brođana. Upravo tog dana ugašeni su mladi životi, a bol i gubitak osjećaju se i danas.
Tijekom Domovinskog rata u Republici Hrvatskoj ubijeno je ukupno 402 djece. Od toga, 28 djece izgubilo je život u Slavonskom Brodu. Među njima je petero bilo u dobi do šest godina, sedmero između sedam i deset godina, devetero u dobi od 11 do 14 godina, te sedmero u dobi od 15 do 17 godina. Najveći broj dječjih žrtava u Slavonskom Brodu zabilježen je upravo u svibnju 1992. godine, a za ove zločine do danas nitko nije odgovarao.
U znak trajnog sjećanja i opomene, u Slavonskom Brodu podignuti su spomenici koji simboliziraju prekinute dječje živote. Spomenik Djevojčica, rad akademskog kipara Antuna Babića, postavljen je 2000. godine ispred Osnovne škole „Hugo Badalić”, iz koje je tijekom rata poginulo 16 učenika. Također, spomenik Prekinuto djetinjstvo podsjeća na svu djecu stradalu u Domovinskom ratu diljem Hrvatske.
Obilježavanjem ovog dana odajemo počast nevinoj djeci čiji su životi nasilno prekinuti, ali i šaljemo snažnu poruku o važnosti mira, zajedništva i odgovornosti prema budućim generacijama.



